Історія Калуської гімназії ім. Дмитра Бахматюка  

 

 

Screenshot_1

Дмитро Бахматюк – організатор і перший директор (1990-2015) Калуської гімназії *

автор

Калуська гімназія заснована 22 серпня 1990 року рішенням Калуської міської ради першого демократичного скликання. Ініціаторами створення гімназії були відомий у місті вчитель Дмитро Бахматюк та депутат міської ради Олександр Підліснюк, які знайшли підтримку цієї ідеї в міського голови Романа Сушка і депутатського корпусу міської ради.

Первісно планувалося реорганізувати в гімназію міську середню школу №1 – відносно невелику за кількістю учнів і зручно розташовану в центрі міста. В 1990-1991 навчальному році в складі цієї школи було створено один 5-й гімназійний клас, 28 учнів якого набрали на конкурсній основі серед школярів міста. Поступово гімназійними мали стати всі класи СШ №1, а сама школа перетворитися на гімназію. Директором СШ №1 було призначено Дмитра Бахматюка, який основний принцип функціонування гімназії сформулював коротко: максимум доброти до дітей при максимумі жорсткості до їхніх знань.

Однак ідея реорганізації школи в гімназію зустріла спротив частини учнів, батьків і вчителів першої школи, які були не готові до переходу на підвищені вимоги до навчання. Щоб уникнути конфліктів, міська рада прийняла рішення про виділення з 1 вересня 1991 року гімназії в окремий навчальний заклад. Саме цю дату й можна вважати днем справжнього (де-факто, а не де-юре) народження Калуської гімназії. Директором закладу залишився Д.Бахматюк, а його заступниками стали заслужений учитель України Орися Галяс (навчально-методична робота) та Іванна Неділенко (виховна робота).

Screenshot_2

Перші калуські гімназисти. Фото після урочистої гімназійної лінійки в ПК “Мінерал” 1 вересня 1991 року

Ключовою проблемою новоствореного закладу була відсутність власного приміщення. 11 гімназійних класів (278 учнів) навчалися в трьох різних, територіально досить віддалених, місцях – приміщеннях середніх шкіл №1 і №3, а також хіміко-технологічного технікуму. 16 педагогічних працівників гімназії і 20 учителів-сумісників мусили постійно переміщатися по місту, а між уроками тулитися в єдиному виділеному для них класі СШ №1, що слугував одночасно і учительською, і робочим кабінетом для директора, двох завучів та секретаря гімназії. Але, як не парадоксально, саме такі важкі умови сприяли згуртуванню педагогічного колективу гімназії, перетворенню його в справжню сім’ю однодумців, готових вирішувати найскладніші проблеми і завжди підставити один одному плече. Вчителі гімназії, що працювали в ній у той час, згадують цей період як найромантичніший та найцікавіший в історії закладу.

У вересні 1991 року народилася і перша гімназійна традиція, спрямована на згуртування учнівського колективу – загальногімназійні екскурсії, що відбуваються кожної осені. В першій такій поїздці гімназисти відвідали батьківщину Івана Франка – село Нагуєвичі. В наступні роки були екскурсії всією гімназією по замках Львівщини та інші, а з середини 1990-х років, коли учнівський колектив надто розрісся чисельно, ці подорожі були замінені загальногімназійними виходами на природу. Завдяки конкурсам, спортивним змаганням і активному відпочинку в колі друзів, ці Дні здоров’я давно стали улюбленим святом гімназистів. А на екскурсії учні продовжують їздити – протягом усього року, але відносно невеликими групами, переважно класами або їх паралелями. Деякі екскурсії також уже встигли стати традиційними – наприклад літні подорожі випускників 9-х класів визначними місцями України (Київ, Канів, Умань тощо), що замінили проведення випускних вечорів.

У березні 1992 року міською владою було прийнято рішення про переобладнання під гімназію приміщення дитячого садка “Незабудка”. Грандіозний його ремонт тривав до початку нового навчального року (під час урочистої лінійки запам’ятався каток, що на задньому плані ще дотрамбовував асфальт), але 1 вересня 1992 року заклад таки отримав власне приміщення, яке в його історію увійшло під назвою “стара гімназія”.

Пристосована будівля колишнього дитсадка була не надто придатна для потреб гімназії та ще й знаходилася на самій околиці міста. Але поява власного приміщення стала переломною подією в історії закладу, бо дозволила вирішити ряд пекучих проблем: формування єдиного учнівського колективу, створення власної матеріальної бази (наприклад, гімназія отримала найсучасніший у місті комп’ютерний клас) та залучення до роботи ряду талановитих вчителів, які повірили у стабільність закладу і перейшли до нього. Загалом наявність власного приміщення стала фактором стабілізації Калуської гімназії і фундаментом її подальшого злету.

Уже в 1992-1993 навчальному році восьмеро гімназистів стали переможцями обласного етапу предметних олімпіад, а учень 11 класу Сергій Борис – переможцем державного етапу олімпіади (українська мова і література, вчитель Лідія Скуба). Це були перші серйозні успіхи калуських гімназистів, які невдовзі стали щорічною доброю традицією.

Screenshot_3

Приміщення “старої гімназії” – колишнього дитсадка “Незабудка”

У 1993 році Калуська гімназія здійснила свій перший випуск 11-класників. Заклад полишили 16 учнів, які в майбутньому стали успішними підприємцями, лікарями (Святослав Телемуха навіть захистив кандидатську дисертацію з медицини), викладачами, інженерами, журналістами, військовими тощо.

У 1993-1994 навчальному році Міністерство освіти України скасувало Тимчасове положення про гімназію, яке передбачало додаткове фінансування науково-методичної та гурткової роботи в закладах нового типу, меншу наповнюваність класів і певні доплати вчителям (частину цих коштів, але не в повному обсязі, компенсували встановлені міською владою доплати). Фактично, в гонитві за економією, Міністерство освіти зрівняло заклади нового типу в статусі зі звичайними загальноосвітніми школами, чим підривалася ідея селективної освіти та поверталася стара радянська зрівнялівка. Та, незважаючи на погіршення матеріального становища закладу і умов праці вчителів, саме з середини 1990-х років почалося утвердження Калуської гімназії в якості лідера серед загальноосвітніх закладів не лише міста, але й області та держави. Запорукою успіхів закладу була самовіддана праця педагогічного колективу, який завжди трудився в першу чергу “за ідею”.

99

На уроці в “старій гімназії”

У 1993-1994 навчальному році калуські гімназисти за підсумками олімпіад вибороли друге місце серед усіх навчальних закладів області (14 перемог на обласному та 2 перемоги на державному етапах), а також довели, що вміють перемагати не лише в навчанні – команда КВК гімназії (керівник Ліна Стефанюк) вперше успішно пройшла міський етап і вийшла до фіналу обласного конкурсу.

У 1994-1995 навчальному році Калуська гімназія залишилася на другому місці серед навчальних закладів області за підсумками предметних олімпіад (12 перемог на обласному і 4 перемоги на державному етапі). Також учні гімназії вперше взяли участь у конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт Малої академії наук (МАН) та вибороли три перших місця на його обласному етапі. Співпраця з МАН триває донині – при Калуській гімназії діє її філія, і станом на кінець 2014-2015 навчального року вже 101 гімназист став переможцем обласного і 36 – державного етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт. Найрезультативнішими керівниками юних науковців стали педагоги Ольга Дороніна (нині заступник директора з науково-методичної роботи) та Віталій Півторак, який очолює діюче в гімназії відділення Малої академії наук.

Screenshot_5

Леся Рекунова – випускниця Калуської гімназіїї 1998 року, а нині працівник апарату Європарламенту

Свій 5-річний ювілей, який відзначався в 1995-1996 навчальному році, Калуська гімназія зустріла ще вагомішими здобутками – за підсумками обласних олімпіад (21 перемога) посіла перше місце в рейтингу навчальних закладів області та здійснила справжній прорив у результатах на державному рівні. В державному етапі предметних олімпіад узяли участь 10 калуських гімназистів, серед яких 8 (!) стали переможцями, а 9-класниця Леся Рекунова вперше в історії закладу виборола перше місце (українська мова і література, вчитель Ліна Стефанюк). До речі, дуже обдарована, інтелігентна та працелюбна Леся Рекунова в подальшому зробила блискучу кар’єру і сьогодні працює в апараті Європейського парламенту в Страсбурзі. В цьому ж місті, але в апараті Європейського суду з прав людини, працює й інша наша випускниця – Єва Сушко.

Серед здобутків 1995-1996 року вартують особливої згадки й два других місця калуських гімназистів на державному етапі олімпіади з англійської мови. Василь Юсипів і Оксана Малинка не лише вперше за 12 років принесли призові місця команді Івано-Франківської області на цій суперпрестижній олімпіаді, але Василь ще й здобув цю перемогу серед учнів 8-х класів, сам будучи лише 7-класником! Вчителем цих юних знавців англійської мови був уже легендарний у місті Калуші педагог Любомир Чебан.

У 1996-1997 навчальному році вступило в дію нове положення про порядок проведення обласного етапу учнівських предметних олімпіад. Трьом найкращим за рейтингом закладам Прикарпаття було надано право формувати свою власну команду для участі в обласному етапі олімпіад. Серед цих закладів була й Калуська гімназія, яка в подальшому ніколи не втрачала цього права (аж до його скасування в 2010 році) і не опускалася в обласних рейтингах навчальних закладів за підсумками олімпіад нижче третього місця. Всього ж, станом на кінець 2014-2015 навчального року, калуські гімназисти здобули 622 перемоги на обласному і 63 перемоги на державному етапах олімпіад. За кількістю підготовлених переможців найрезультативнішими педагогами стали Галина Романко, Ліна Стефанюк, Марія Колодій, Віра Білецька, Ольга Дороніна, Олександр Безушко, Галина Лойош, Алла Маковська, Олександра Гетьманчук, Ярослав Бахматюк, Роман Рожик та інші.

Screenshot_6

Калуські гімназисти на змаганнях “Чорного лісу”. Село Грабівка, 2005 рік

У 1996-1997 навчальному році команда Калуської гімназії вперше виборола перемогу на завершальному обласному етапі молодіжної патріотичної науково-пізнавальної програми “Чорний ліс”. В подальшому калуські гімназисти ще двічі ставали переможцями і багаторазово призерами обласного етапу цієї програми, що вимагає від учнів не лише знання історії, але й творчості та доброї спортивної і туристичної підготовки. Керівниками гімназійних команд “Чорного лісу” були вчителі Олександр Москалюк, Олег Балван, Ярослав Бахматюк, Олександр Федченко, Андрій Матвіїв, Степан Вовк, Богдан Кравчук.

Узагалі до кінця 1990-х років за учнями гімназії в місті закріпилася слава розумних, “завчених”, але зовсім не спортивних юнаків і дівчат. До занять спортом не спонукала й відсутність у старій гімназії відповідної матеріальної бази – спортзалу, стадіону тощо. Ситуація потроху стала змінюватися на краще зусиллями тодішніх молодих педагогів закладу. Вчитель фізкультури Олександр Москалюк організував футбольну команду гімназії, яка не лише в 1998 році вперше виграла учнівську першість міста, але й, за участі вчителів (Олександр Москалюк, Олександр Федченко, Олег Балван, Ярослав Бахматюк), кілька років достойно виступала в дорослій міськрайонній першості з міні-футболу. Досить довго протрималася і традиція товариських матчів між учнями і вчителями гімназії, що проходили наприкінці навчального року за шаленої вболівальницької підтримки майже всіх учнів і працівників гімназії.

Олександр Москалюк також домігся виділення одного з класів гімназії під зал для настільного тенісу. Спортивні баталії між учнями та вчителями тут іноді затягувалися аж до вечора.

Після трагічної загибелі О.Москалюка, з ініціативи вчителів Я.Бахматюка та О.Федченка, була започаткована гімназійна

Різьбярські роботи гімназистів

Різьбярські роботи гімназистів

Спартакіада його імені. Вперше вона відбулася в травні 2002 року і з того часу проводиться щорічно.

У 1990-х роках був започаткований і гімназійний гірський туризм. Перший багатоденний похід гімназистів у Карпати (хребет Чорногора) відбувся влітку 1995 року під керівництвом вчителя історії Ярослава Бахматюка.

Проблема відсутності у старій гімназії необхідної матеріальної бази також гостро стояла і перед учителями трудового навчання. Не маючи необхідного для передбачених навчальною програмою столярних, слюсарних та інших робіт приміщення і устаткування, Степан Побуцький та Олег Балван започаткували навчання хлопчиків народним ремеслам, зокрема гуцульській і бойківській різьбі по дереву. За час роботи в гімназії Олег Балван, а також вчитель образотворчого мистецтва і трудового навчання в дівчаток Наталія Забрицька не тільки заробили репутацію майстрів своєї справи, але й зажили слави людей надзвичайно працелюбних і завжди готових своєю працею прийти на допомогу.

6

Театралізоване свято в “старій гімназії”

Відсутність власної актової зали зі сценою не стала на перешкоді учнівській художній самодіяльності. Концерти, літературні та театральні вечори, що часто проводилися для широкого загалу калушан, стали частиною діяльності гімназії з моменту її заснування. Особливо запам’яталися літературно-театральний вечір пам’яті Івана Франка (1996 рік, палац культури “Мінерал”) та вечір-реквієм “Карби пам’яті: жертвам комунізму присвячується” (1997 рік, палац культури “Юність”). Останній місцеві ЗМІ назвали визначним культурно-мистецьким заходом, а міський голова Роман Сушко попросив повторити його ще раз і доручив зняти відеофільм, який був показаний міським телебаченням. Однією із візитівок закладу також став гімназійний хор, започаткований в 1993 році вчителем музики Ярославом Яцівим.

1997-1998 навчальний рік, крім звичних подій (олімпіади, конкурси тощо), запам’ятався вчительськими страйками, зумовленими хронічними невиплатами заробітної плати або видачею її в натуральній формі (доходило до того, що вчителі отримували зарплатню пивом і горілкою!). В наступному році криза в державі ще більш поглибилася і економія на освіті дійшла до того, що вперше не було проведено державного етапу олімпіади з української (тобто державної!) мови і літератури.

Незважаючи на матеріальні негаразди, в гімназії панувала надзвичайно сприятлива атмосфера. Сформувалися унікальні стосунки між вчителями та учнями, в яких не було бар’єрів і протистояння, а була співпраця і взаємоповага. Учні мали право висловити ставлення до педагогів, але ніколи не переходили межу пристойності. Запам’яталися жартівливі номінації, які присвоювалися школярами своїм наставникам на День учителя, стінгазети, в яких були смішні (але не образливі) жарти і карикатури на педагогів, новорічні дискотеки, на яких танцювали і брали участь у конкурсах учителі нарівні з учнями.

На початку 2000-х років Україна поступово почала виходити з економічної кризи, покращилося і становище в освіті. Цей час співпав із 10-річним ювілеєм гімназії, який відзначили восени 2000 року. Святкове дійство описав кореспондент обласної газети “Галичина” Петро Шевчук: “У вщерть заповненій залі найбільшого в Калуші Палацу культури “Юність” було так урочисто, що в учнів перших класів, яких посвячували в гімназисти, очі розбігалися: на сцену одні за одними виходили високоповажані гості, говорили багато приємних і теплих слів, тиснули руку директорові. І дарували, дарували… Заступник голови ОДА Богдан Томенчук – грамоту голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка і голови обласної ради Зіновія Митника з інформацією, зустрінутою оплесками: не пізніше, як навесні, Калуська гімназія отримає сучасний комп’ютерний клас (“із шуфлею і рискалем Японію не здоженем”), міський голова Степан Різник, крім подяк і грамот педагогам, – музичний центр. А ще в цей день гімназії було даровано багато примірників художньої і науково-публіцистичної літератури (від обласного управління освіти), вінок, сплетений із квіток-оберегів карпатського краю (від Івано-Франківської гімназії №1), пам’ятні адреси від фізико-технічного ліцею при ІФДТУНіГ, Бурштинської гімназії.

Вітаючи гімназію з ювілеєм, місцевий поет Іван Павліха прочитав такі рядки: “У мене думка виникла така: Калуська гімназія – то є школа Бахматюка!”. А якою є ця школа, гості мали змогу переконатися, побувавши у ній. Заходи, проведені того дня в гімназійних стінах, нікого не залишили байдужим. Особливо сократівський діалог у “Мислильні” (виявляється, і така є в гімназії), де глибиною інтелекту відзначилися як педагоги, так і їх вихованці. Після завершення діалогу один із присутніх висловився так: “Калуська гімназія ще не раз приємно здивує…” Так воно і сталося, в цьому можна було не сумніватися.

До ювілею закладу вийшла друком книга його директора Дмитра Бахматюка “Калуська гімназія: перше десятиріччя”. В ній описані не лише історія й здобутки закладу, а й прослідковані успіхи його випускників, серед яких були студенти не лише найпрестижніших вузів України, але й вишів Британії, США, Нідерландів, Польщі, парламентські й Соросівські стипендіати, молоді науковці, успішні підприємці та ін. Виявилося, що освіта в Калуській гімназії таки дає добру “путівку в життя”.

7

Ліна Стефанюк – перший педпрацівник гімназії, удостоєний звання Заслуженого вчителя України

Ювілей пройшов, а ювілейний 2000-2001 навчальний рік записав нові здобутки в історію гімназії. Крім уже звичних успіхів на предметних олімпіадах і конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт МАН, гімназисти вперше відзначилися в нових для себе інтелектуальних змаганнях. Андрій Довбенко (біологія, вчитель Марія Колодій) та Богдан Барнич (хімія, вчитель Олександра Гетьманчук) стали фіналістами Соросівської олімпіади, а команда гімназії зайняла третє місце у Всеукраїнському турнірі з англомовних дебатів (запозиченої з США командної інтелектуальної гри, що має навчати молодь формувати й відстоювати свою громадянську позицію). Калуські гімназисти також вперше взяли участь у конкурсі знавців української мови імені Петра Яцика. Четверо з них стали переможцями його обласного етапу, а учениця 5(9) класу Наталя Яніцька (вчитель Галина Машталер) – ще й учасником державного етапу (нині Наталя Яніцька є кандидатом філологічних наук).

У 2001-2002 навчальному році коштом міської влади в гімназії було відновлено посаду заступника директора з науково-методичної роботи, яку посіла Ліна Стефанюк (в 2008 році її змінила Ольга Дороніна). Таким чином завершилось формування “гімназійного штабу”, до якого також входили директор закладу Дмитро Бахматюк і його заступники з навчально-виховної роботи Лідія Волос та з виховної роботи Галина Сергієнко.

У тому ж році до Дня працівників освіти Ліна Стефанюк була удостоєна звання заслуженого вчителя України. Це була перша така нагорода для педагогів Калуської гімназії, але не остання. За 25 років історії закладу, в ньому працювали семеро заслужених вчителів України (Орися Галяс, Лідія Скуба, Ліна Стефанюк, Галина Романко, Оксана Тебешевська, Олександр Безушко і Алла Маковська) і один заслужений працівник освіти України (Дмитро Бахматюк). П’ятеро з них (Л.Стефанюк, Г.Романко, О.Безушко, А.Маковська і Д.Бахматюк) своє почесне звання отримали саме за трудові здобутки в стінах Калуської гімназії.

Високий діловий і моральний авторитет педагогічних працівників закладу підтвердило їх регулярне обрання делегатами різноманітних представницьких форумів. В серпні 2001 року директор гімназії Дмитро Бахматюк став єдиним від Калущини учасником ІІІ Світового конгресу українців, того ж року Ліна Стефанюк стала делегатом ІІ Всеукраїнського з’їзду працівників освіти, а в 2011 році делегатом ІІІ Всеукраїнського з’їзду освітян був обраний Ярослав Бахматюк.

На початку 2000-х років калуські гімназисти продовжили розширення своїх інтелектуальних горизонтів. У 2001-2002 навчальному році вони вперше долучилися до участі у Всеукраїнських конкурсах “Кенгуру” (математика) та “Левеня” (фізика), а також зайняли третє командне місце у міжнародній Інтернет-грі MESE за програмою “Джуніор Ечівмент Україна”. В 2002-2003 навчальному році також вперше взяли участь у щойно започаткованому Всеукраїнському конкурсі учнівських наукових робіт “Об’єднаймося ж, брати мої!”. Першим переможцем державного етапу цього конкурсу став учень 11 класу Олександр Струк (2003 рік, номінація “Історія”, вчитель Ольга Дороніна). В наступні роки переможцями цього престижного змагання, що за значенням прирівнюється до предметних олімпіад і конкурсів-захистів МАН, стали ще семеро калуських гімназистів (науковими керівниками в більшості із них були педагоги Ольга Дороніна, Галина Довжанська і Віталій Півторак). Попри участь у нових конкурсах, учні Калуської гімназії також успішно виступали в традиційних для себе інтелектуальних змаганнях: предметних олімпіадах, конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт МАН, конкурсі знавців української мови ім. Петра Яцика тощо.

Найважливішою для закладу подією початку 2000-х років стала Х щорічна конференція асоціації “Відроджені гімназії України” (ВГУ), яка відбулася в Калуській гімназії 25-27 вересня 2002 року. Перед її учасниками – керівниками понад 100 загальноосвітніх закладів нового типу з усієї України, Калуська гімназія блискуче презентувала свої досягнення та систему навчальної і виховної роботи. Особливо гості відзначили концептуальну доповідь директора Дмитра Бахматюка “Роль і місце закладів нового типу в системі освіти України” та святковий концерт за участі учнів і вчителів гімназії, організований заступником директора Галиною Сергієнко. Без перебільшення можна сказати, що конференція зробила провінційну Калуську гімназію широко відомою в освітянських колах України.

Проведення конференції ВГУ дозволило вирішити проблему виділення коштів для ремонту приміщення гімназії, в якого від старості протікав дах та відлущувалася штукатурка на фасаді. Однак усім у місті вже стало зрозуміло, що найкращий навчальний заклад не повинен залишатися в старому пристосованому приміщенні на далекій околиці.

Питання побудови для гімназії нового приміщення піднімалося ще в середині 1990-х років, коли був розроблений чудовий проект суперсучасного та забезпеченого всім необхідним навчального закладу і навіть вибране місце для його побудови – територію в міському парку, де нині знаходиться Льодова арена. Однак соціально-економічні негаразди тих років залишили цей проект нереалізованим.

Навесні 2003 року, на засіданні виїзної урядової комісії в Івано-Франківську, міський голова Калуша Роман Сушко знову поставив питання про необхідність побудови нового приміщення гімназії. Ще півроку тривав пошук коштів (директор гімназії задля цього неодноразово оббивав пороги найвищих кабінетів у Києві та Івано-Франківську) і можливих варіантів будівництва. Врешті восени 2003 року було прийняте рішення про добудову законсервованої на початку 1990-х років школи-довгобуду в центрі міста. Фінансування будівництва мало відбуватися за кошти державного (2 млн. грн.), обласного (500 тис. грн.), міського (400 тис. грн.) бюджетів, спонсорської допомоги ЗАТ “Лукор” (4 млн. грн.) та інших калуських підприємств (разом 500 тис. грн.).

Будівельні роботи розпочалися 1 березня 2004 року і мали бути завершені до 24 серпня, бо планувалося, що у відкритті

приміщення гімназії візьме участь тодішній Прем’єр-міністр України Віктор Янукович, який на День незалежності мав перебувати в Івано-Франківській області. Використання Калуської гімназії для передвиборного піару лідера Партії регіонів (який балотувався на посаду Президента України) викликало певний спротив громадськості міста. Лунали голоси, що гімназію можна добудувати й пізніше – після президентських виборів. Та врешті обставини склалися якнайкраще – гімназія була збудована вчасно, до 24 серпня 2004 року, а одіозного В.Януковича на її відкритті не було. Його візит перенесли на 24 вересня, але й цього дня він не потрапив до Калуша, бо в Івано-Франківську став жертвою відомого “яєчного теракту”.

Перебудова в стислі терміни приміщення законсервованого довгобуду в сучасну гімназію була неймовірно складною справою. То ж варто згадати людей, які найбільше цьому посприяли. Це Калуський міський голова Роман Сушко і його заступник з капітального будівництва Василь Петрів, голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк і голова Івано-Франківської обласної ради Василь Брус, директор ВАТ “Житлобуд” (генпідрядник будівництва) Ігор Олійник, голова правління “Лукойл-Нафтохім” Олексій Смірнов і президент ЗАТ “Лукор” Сергій Чмихалов, народні депутати України Євген Гірник та Ігор Насалик, директор Калуської гімназії Дмитро Бахматюк.

10

Дмитро Бахматюк серед дерев започаткованого ним дендрарію гімназії

Особисті заслуги Дмитра Бахматюка, який протягом десяти років невтомно домагався побудови для гімназії нового приміщення, а під час будівництва став, так би мовити, його моральним двигуном, були відзначені присвоєнням йому почесного звання Заслуженого працівника освіти України (2004 рік). У 2003 році калуська громада також удостоїла Дмитра Бахматюка звання Почесного громадянина міста Калуша.

Після відкриття нового приміщення гімназії силами вчителів та учнів старших класів здійснювалися роботи з облагородження її території. Протягом 2004-2005 навчального року було завезено й розкидано близько 60 вантажних машин ґрунту, висаджено понад півсотні дерев і 100 кг газонної трави. До літа 2005 року вся територія гімназії вже була вкрита газонами із зеленими насадженнями, а навесні 2009 року започатковано гімназійний дендрарій – висаджено понад 30 видів дерев і кущів, в тому числі й реліктових та екзотичних, що були спеціально привезені із ботанічного саду Чернівецького Національного університету імені Ю.Федьковича.

Паралельно тривали роботи з облаштування внутрішніх приміщень гімназії. Прикрашено актову залу і холи, обладнано спортивні зали і навчальні кабінети. Неоціненну допомогу в цьому надали шефи із ЗАТ “Лукор”, які придбали крісла для актової зали, вішаки для роздягальні, суперсучасний хімічний кабінет (2004 рік) і навіть шкільний автобус (2008 рік). За гроші шефів учні 4(8)-х класів, які обрали хімічний профіль навчання, також щорічно відпочивали під час літніх канікул у селищі Ворохта. Багато для зміцнення матеріальної бази гімназії зробив і міський голова Калуша (2006-2014 роки) Ігор Насалик.

У 2006 році Калуська гімназія отримала обладнання для першого мультимедійного кабінету, завідувачем якого став вчитель історії Ярослав Бахматюк. На сьогоднішній день мультимедійними комплексами обладнано вже 10 навчальних кабінетів, і учителі гімназії досягли значних успіхів у застосуванні новітніх навчальних технологій. Наприклад, у 2010 році Ярослав Бахматюк із власними розробками мультимедійних навчальних матеріалів став переможцем Всеукраїнського конкурсу “Вчитель-новатор”, організованого компанією “Майкрософт-Україна” у співпраці з Національною академією педагогічних наук України, а також першим серед українських вчителів півфіналістом Європейського (Берлін, 2010 рік) і учасником Всесвітнього (Кейптаун, 2010 рік) форумів інноваційної освіти.

Ярослав Бахматюк з грамотою півфіналіста Європейського форуму інноваційної освіти. Берлін, 2010 рік

Ярослав Бахматюк із грамотою півфіналіста Європейського форуму інноваційної освіти. Берлін, 2010 рік

Педпрацівники закладу досягли успіхів і в інших престижних змаганнях. У 2007 році директор гімназії Дмитро Бахматюк став переможцем конкурсу “100 кращих керівників шкіл України” (в попередньому, 2006 році переможцем аналогічного конкурсу “100 кращих шкіл України” була Калуська гімназія). В 2004 році вчитель математики Тамара Тисяк першою серед педагогів Калуша стала фіналістом державного етапу Всеукраїнського конкурсу “Вчитель року”. В 2005 році її успіх повторили вчитель історії Ольга Дороніна та вчитель української мови і літератури Віталій Півторак, а в 2011 році вчитель історії Ярослав Бахматюк став лауреатом (2 місце) державного етапу конкурсу “Вчитель року”. В тому ж 2011 році Ярослав Бахматюк потрапив у складений журналом “Фокус” лістинг 25 кращих вчителів України.

Педагоги Калуської гімназії також багато зробили для поширення передового педагогічного досвіду. Вийшли друком книги Дмитра Бахматюка “Калуська гімназія: перше десятиріччя” (2000 рік), Ярослава Бахматюка “Методичний посібник-довідник для підготовки до предметних олімпіад з історії учнів 4(8)-х класів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій” (2004 рік), Марії Сербін “Чебрецевий цвіт. Літературний гімназійний альманах” (2005 рік) та “Зі мною. Поезії” (2012 рік). Численні публікації у фахових виданнях загальнодержавного рівня мають Дмитро Бахматюк, Ольга Дороніна, Віталій Півторак, Ярослав Бахматюк, Валентина Коваленко, Марія Сербін, Галина Машталер, а Ярослава Бахматюка й Віталія Півторака неодноразово запрошували для виступів і проведення майстер-класів на Всеукраїнських педагогічних конференціях та семінарах. У березні 2010 року Ярославу Бахматюку також було надано право провести урок для преси і телебачення в місті Києві, фрагменти якого показали провідні телеканали України.

Від своїх наставників не відставали й учні гімназії, які постійно радували новими здобутками. Назвемо лише найвизначніші із них.

У 2008 році учениця 7(11) класу Тетяна Дубина перемогла у Всеукраїнському конкурсі “Samsung назустріч знанням” і виграла для гімназії сучасний комп’ютерний клас.

У 2008-2009 навчальному році учень 7(11) класу Іван Лучко став першим серед калуських гімназистів переможцем міжнародної олімпіади, здобувши бронзову медаль на олімпіаді з фізики в Мексиці (вчитель Олександр Безушко).

У тому ж році учень 4(8) класу Роман Семенович встановив гімназійний “олімпійський рекорд” в особистому заліку, ставши абсолютним переможцем обласних олімпіад з 5 предметів (історія, хімія, географія, математика, біологія) і переможцем державного етапу олімпіади з хімії (вчитель Олександра Гетьманчук).

У 2011-2012 навчальному році був встановлений командний рекорд Калуської гімназії на обласних олімпіадах, де її учні здобули 42 перемоги (у 2012-2013 навчальному році – лише на одну перемогу менше).

У тому ж році учень 7(11) класу Любомир Романів здобув бронзову медаль на міжнародній олімпіаді з географії в Аргентині (вчитель Алла Маковська).

Визначних успіхів в останні роки домоглися також учні вчителя біології та екології Галини Лойош, які неодноразово перемагали на державних етапах олімпіад і конкурсів-захистів МАН, а також Всеукраїнських турнірах з цих предметів.

За свої здобутки на олімпіадах і конкурсах троє гімназистів стали стипендіатами Президента України (Іван Лучко, Роман Семенович та Олексій Півторак) і одна учениця (Марія Кокоруз) отримала державну стипендію ім. Т.Шевченка.

Із 2005-2006 навчального року учні Калуської гімназії беруть участь у зовнішньому незалежному оцінюванні. З 2007-2008 навчального року, коли ЗНО стало обов’язковим для всіх випускників, що вступають до вузів України, з’явилася можливість порівняти результати Калуської гімназії з результатами всіх інших шкіл держави. Дослідження Дмитра Бахматюка, які щорічно (протягом 2008-2014 років) публікувалися в офіційному органі Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) – журналі “Вісник ТІМО: тестування і моніторинг в освіті”, показали, що Калуська гімназія є лідером української шкільної освіти. За результатами ЗНО випускники гімназії двічі здобували І місце серед усіх загальноосвітніх закладів нашої держави (в 2009 і 2013 роках), один раз – ІІ місце (в 2010 році), один раз – третє місце (в 2008 році), двічі – V місце (в 2011 і 2012 роках) і один раз – ХІ місце (2014 рік). За узагальненими підсумками перших п’яти років проведення ЗНО (2008-2012 роки) Калуська гімназія посіла абсолютне І місце серед усіх шкіл України.

Наш заклад також потрапляв у рейтинги найрезультативніших за ЗНО шкіл України, що двічі укладалися журналом “Фокус”: в 2011 році (VI місце) і в 2014 році (IV місце), і в перший офіційний рейтинг УЦОЯО, що був сформований за результатами ЗНО-2015 з української мови і літератури (IV місце, вчителі Галина Оленюк, Ганна Феленчак, Ліна Стефанюк).

Поряд із напруженою навчальною працею продовжувалася і виховна робота, спрямована на всебічний розвиток здібностей гімназистів та формування їх активної громадянської позиції. В гімназії активно діє учнівське самоврядування, існують різноманітні гуртки та студії для учнів.

Прикладом успішної роботи є учнівська театральна студія під керівництвом Віталія Півторака, яка поставила п’єси за творами класиків української літератури (“Мина Мазайло” М.Куліша, “Танець життя” О.Олеся, “Мишка” Б.Лепкого, “Неофіти” Т.Шевченка) та власними творами вчителів і учнів Калуської гімназії (“Кастальське джерело” М.Сербін та Ю.Дмитришин, “Просто лялька” В.Півторака). В 2014 році з виставою “Неофіти” цей колектив переміг у конкурсі театральних постановок, організованому Калуським міським управлінням освіти і був нагороджений поїздкою в місто Канів. На прохання шефів із ЗАТ “Карпатнафтохім” ця вистава також була продемонстрована для працівників їхнього підприємства.

Жодне свято в гімназії не обходиться без учнівського хору, яким у різні роки керували вчителі музики Ярослав Яців, Андрій Луговий, Олександр Новіцький, танцювальних колективів (керівник Олена Малиновська).

Активну співпрацю з духовенством УГКЦ і УПЦ КП налагодила вчитель християнської етики Наталія Федоришин.

Із 2007 року, коли, за ініціативою міського голови Ігоря Насалика, в Калуші відродилися турніри КВК, команда гімназії брала в них найактивнішу участь. У 2012 році гімназисти стали чемпіонами міста з КВК, у інші роки майже завжди входили до трійки призерів і за ці досягнення нагороджувалися міським головою поїздками до Санкт-Петербурга (Росія), Сіде (Туреччина), Очакова тощо. Керівниками команд КВК у різні роки були педагогічні працівники гімназії Марія Колодій, Валентина Коваленко, Леся Колтун, Леся Байляк, Любов Федоришин, Тамара Василишин, Ярослав Бахматюк та інші. А “зірками” цих команд – учні Микола Ільків, Сергій Жук, Михайло Тріщ, Марта Коник, Богдан Тиський, Сергій Мельник та інші.

В останні роки все більшої популярності серед гімназистів набувають різноманітні екскурсії та мандрівки, які вони здійснюють в порядку винагороди за перемоги в різноманітних конкурсах або власним коштом. Походи Карпатами, мандрівки замками Львівщини і печерами Тернопільщини, визначними місцями Закарпаття і Волині, Черкащини і Полтавщини, Києва і Кам’янця-Подільського – всіх відвіданих учнями куточків України і не перелічити.

День гімназії: вчителі пригощаються в організованому учнями кафе

День гімназії: вчителі пригощаються в організованому учнями кафе

Улюбленим святом гімназистів давно став День гімназії, який традиційно відзначається в листопаді. Урочиста програма включає не лише концерт і посвяту в гімназисти першокласників, але й повну передачу влади в закладі до рук учнів, які формують власну адміністрацію і організовують уроки з історії гімназії та різноманітні розваги. Родзинкою свята є економічна гра “Гімназія-компані”, яка передбачає створення кожним класом власної фірми (кафе, салону краси, ігрової кімнати тощо) і заробляння коштів (діє гімназійна валюта, названа на честь директора – “бахми”), частина яких потім перераховується на благодійність. Організаторами гри є вчителі економіки (Галина Романко, пізніше Алла Маковська), а безпосередніми керівниками – представники учнівської адміністрації гімназії.

Робота учнівського самоврядування також яскраво проявляється під час святкування Дня вчителя, коли учні власними силами організовують дуже зворушливі вітання і концерти для працівників гімназії, а також самостійно проводять уроки з усіх предметів.

Бахма - гімназійна валюта, що в обігу на День гімназії

Бахма – гімназійна валюта, що в обігу на День гімназії

З середини 2000-х років на новий рівень вийшла міжнародна співпраця Калуської гімназії. Якщо раніше заклад співпрацював лише з благодійними фондами з США та Голландії, від яких отримував книги, комп’ютерну техніку та іншу допомогу, то тепер учителі й учні гімназії беруть активну участь у міжнародних освітніх та виховних програмах.

Із 2005 року 11 гімназистів пройшли відбір у рамках Програми обміну майбутніх лідерів (FLEX) Держдепартаменту США і отримали можливість протягом року проживати і навчатися в Сполучених Штатах. В 2015 році 10-класник Тарас Чура (вчитель Світлана Стрільчук) став переможцем олімпіади з англійської мови «Шанс» і здобув право на річне навчання на Кіпрі.

Учитель історії Ярослав Бахматюк брав участь в організованій Інститутом Яд Вашем (Ізраїль) програмі з вивчення Голокосту і був запрошений на міжнародні семінари в Ізраїлі (2006 рік) та Польщі (2007 рік). В гімназії Ярославом Бахматюком був проведений відкритий урок пам’яті жертв Голокосту для вчителів Івано-Франківської області та зустріч з Праведником народів світу (офіційне звання, що присвоюється інститутом Яд Вашем людям, які з ризиком для власного життя рятували євреїв у роки Другої світової війни) Андрієм Панькевичем – батьком учителя гімназії Наталії Забрицької.

Члени учнівського Євроклубу гімназії зі своїми наставника-ми Лілією Терешків та Віталієм Півтораком на могилі Сте-пана Бандери в Мюнхені. 2012 рік

Члени учнівського Євроклубу гімназії зі своїми наставниками Лілією Терешків, Віталієм Півтораком та Андрієм Матвіївим на могилі Степана Бандери в Мюнхені. 2012 рік

Учитель економіки Алла Маковська була учасником фінансованого МЗС Польщі проекту “Регіональна система підготовки тренерів з підприємництва для української системи освіти” і брала участь у міжнародних польсько-українських семінарах в Івано-Франківську, Львові та Кракові (2012 рік).

Учитель української мови і літератури Віталій Півторак брав участь у міжнародних програмах фонду Стефана Баторія (Польща), фонду Польсько-німецької співпраці молоді, католицького фонду “Renovabis” (ФРН), Культурного центру Британської Ради в Україні, громадської неурядової організації “Європейський діалог” та інших. Завдяки цьому мав можливість побувати на семінарах і конференціях у Литві, Німеччині, Польщі, Туреччині та Сербії.

Із 2011 року в гімназії діє учнівський Євроклуб, який розгорнув активну міжнародну діяльність. Реалізовано низку проектів, зокрема за програмами Британської ради в Україні, EtwinningPlus Комісії Ради Європи, польської Фундації Central European Academy Studies and Contifications тощо. В рамках міжнародних проектів і програм учні та вчителі гімназії відвідали міста Мюнхен (Німеччина), Грудзьонз і Горліце (Польща), Стамбул (Туреччина), Крушевац (Сербія). Реалізацію проектів Євроклубу координували педагоги Лілія Терешків, Віталій Півторак, Наталія Забрицька, Андрій Матвіїв, Леся Байляк.

Результатом виховної роботи гімназії є активна громадянська позиція її учнів, які не лишаються осторонь жодної значимої події в житті міста і держави, а часто й самі виступають ініціаторами екологічних, патріотичних чи благодійних акцій.

Андрій Матвіїв отримує бойову нагороду з рук Міністра вну-трішніх справ Арсена Авакова. Івано-Франківськ, 2015 рік

Андрій Матвіїв отримує бойову нагороду з рук Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Івано-Франківськ, 2015 рік

Працівники й учні Калуської гімназії брали активну участь у київських подіях Помаранчевої революції (2004 рік) та Революції Гідності (2013-2014 роки). Вчитель фізкультури гімназії Андрій Матвіїв добровільно вступив у батальйон МВС “Івано-Франківськ”, пройшов через Іловайське оточення, полон та інші події АТО на Сході України, нагороджений медаллю “Захисник Вітчизни”. Колишній учень гімназії Станіслав Стовбан був у числі героїчних захисників Донецького аеропорту і отримав під час його оборони важке поранення. Учасниками АТО також є колишні гімназисти Олег Доронін, Ігор Табачук та Олег Селюх. Учитель української мови і літератури Віталій Півторак розгорнув активну волонтерську діяльність, залучаючи до неї працівників і учнів гімназії, а також громадськість Калущини. За цю працю В.Півторак був нагороджений недержавною загальноукраїнською відзнакою – медаллю “За гідність і патріотизм”.

Вечір-реквієм "Боже, Україну збережи!". Травень, 2015 року

Вечір-реквієм “Боже, Україну збережи!”. Травень, 2015 року

У травні 2015 року вчителями та учнями гімназії в Палаці культури “Юність” був проведений благодійний вечір-реквієм “Боже, Україну збережи!”, присвячений пам’яті загиблих на Майдані та учасникам АТО. Кошти, зібрані під час цього заходу, були направлені на лікування Станіслава Стовбана.

Навесні 2015 року, з ініціативи заступника директора гімназії з навчально-виховної роботи Галини Сергієнко, в гімназії була відкрита Галерея пам’яті захисників Майдану.

У лютому 2015 року Калуська гімназія попрощалася зі своїм засновником і багаторічним директором (1990-2015 роки) Дмитром Бахматюком, який помер на 73 році життя внаслідок важкої і невиліковної недуги.

Новим директором гімназії стала Оксана Табачук, яка вже встигла багато зробити для покращення її матеріального забезпечення та іміджу (влітку 2015 року було проведено ремонт спортивного залу, учительської, методичного кабінету та інших приміщень, закуплено меблі, змонтовано 5 нових мультимедійних кабінетів, створено новий офіційний сайт, забезпечено швидкісний Інтернет та відеоспостереження на всій території закладу).

Оксана Табачук - директор Калуської гімназії з 2015 року

Оксана Табачук – директор Калуської гімназії з 2015 року

У жовтні 2015 року Калуська гімназія, якій напередодні було присвоєне ім’я Дмитра Бахматюка (рішення Калуської міської ради №3268 від 17 вересня 2015 року), відсвяткувала своє 25-річчя, провівши велелюдний захід “Vivat, Гімназіє!” в палаці культури “Юність”.

Провідний загальноосвітній заклад Калуша впевнено дивиться у майбутнє і гордиться своїми досягненнями.

Гордиться понад 800 випускниками з 22 випусків, які вийшли з його стін, і в більшості стали успішними людьми: працівниками керівних органів Євросоюзу (вже названі Леся Рекунова і Єва Сушко), членами Національної спілки письменників України (Тарас Ващук), відомими журналістами (Ольга Петрів, 5 канал телебачення та Інна Пукіш-Юнко, заввідділом видавництва “Експрес”), викладачами вузів (Михайло Братик і Юлія Пукіш – НАУКМА, Сергій Різник – ЛДУ ім. І.Франка, Світлана Романко – ПНУ ім. В.Стефаника, Галина Гірник – ІФНМУ, Оксана Малинка і Тарас Дитко – ІФНТУНГ та ін.), перекладачами (Ольга Погинайко), підприємцями, менеджерами, юристами, програмістами, військовими, священиками тощо.

Особливою гордістю гімназії є її випускники, які обрали наукову кар’єру і стали кандидатами різноманітних наук: Святослав Телемуха і Галина Гірник (медицина), Михайло Братик (математика), Олена Кондрацька (біологія), Сергій Різник і Світлана Романко (юриспруденція), Оксана Малинка (економіка), Наталя Яніцька і Ольга Погинайко (філологія), Любов Мельник і Дарія Юсипів (географія), Юлія Пукіш (соціологія), Ігор Іваницький (історія) та ін. Невдовзі ряди дипломованих науковців поповнить і Андрій Живачівський, який готує до захисту дисертацію в Інституті історії Польської Академії наук у Варшаві.

Калуська гімназія також гордиться досягненнями своїх педагогів, праця яких була відзначена численними державними, відомчими та регіональними нагородами: званням Заслуженого працівника освіти України (Дмитро Бахматюк), Заслуженого вчителя України (Ліна Стефанюк, Галина Романко, Олександр Безушко, Алла Маковська), орденом Трудової слави (Лідія Волос і Валентина Коваленко), Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (Галина Романко і Ярослав Бахматюк), медаллю Макаренка (Дмитро Бахматюк), знаком “Василь Сухомлинський” (Ольга Дороніна, Ліна Стефанюк), Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України (Дмитро Бахматюк, Оксана Табачук, Лідія Волос, Галина Сергієнко, Ольга Дороніна, Ліна Стефанюк, Ганна Феленчак, Віталій Півторак, Галина Машталер, Галина Довжанська, Роман Рожик, Олександр Безушко, Олександра Гетьманчук), Почесною грамотою Національної академії педагогічних наук України

Калуська гімназія сьогодні

Калуська гімназія сьогодні

(Ярослав Бахматюк), медаллю “За заслуги перед Прикарпаттям” (Ярослав Бахматюк), обласною педагогічною премією ім. М. Стельмаховича (Дмитро Бахматюк і Віталій Півторак), міською педагогічною премією ім. К. Малицької (Марія Сербін, Галина Романко, Наталія Забрицька, Віра Білецька і Ліна Стефанюк) та аналогічною районною премією (Віталій Півторак) тощо. З моменту заснування в 2009 році номінації “Кращий вчитель міста Калуша” її переможцями ставали виключно педагоги Калуської гімназії: Олександр Безушко (2009 рік), Ярослав Бахматюк (2010 і 2011 роки), Галина Лойош (2012 і 2014 роки), Алла Маковська (2013 рік) і Олександра Гетьманчук (2015 рік).

У 2015-2016 навчальному році на постійній основі в гімназії працює 44 педагоги, з них троє – заслужені вчителі України (Ліна Стефанюк, Олександр Безушко та Алла Маковська) і один кандидат педагогічних наук (Галина Машталер). Вчителями гімназії, що працюють у ній з моменту заснування і до сьогоднішнього дня, є Галина Сергієнко (нині заступник директора з виховної роботи), Валентина Коваленко, Галина Машталер і Ярослав Бахматюк. Учителями гімназії стали і її колишні учні: Ірина Віхар, Оксана Сорока, Ольга Бурин, Ірина Шевчук (Романик), Ольга Забавська (Самотовка), Лідія Іляш (Тисяк) та Ольга Сербін.

автор

Цікаві факти про Калуську гімназію ім. Дмитра Бахматюка

Калуська гімназія заснована в 1990 році, з 2004 року знаходиться в новому сучасному приміщенні (вул. Біласа і Данилишина, 15), з 2015 року носить ім’я свого засновника і першого директора Дмитра Бахматюка.

На початок 2015-2016 навчального року в гімназії налічується 473 учні (18 класів) та 75 працівників (з них – 47 педагогічних).

Протягом 1993-2015 років здійснено 22 випуски, загальна кількість випускників перевищила 800.

Серед випускників Калуської гімназії є працівники апарату Європарламенту (Леся Рекунова), Європейського суду з прав людини (Єва Сушко), члени Національної спілки письменників України (Тарас Ващук), відомі журналісти (Ольга Петрів, «5 канал» телебачення та Інна Пукіш-Юнко, заввідділом видавництва «Експрес»), викладачі вузів (Михайло Братик і Юлія Пукіш – НАУКМА, Сергій Різник – ЛДУ ім. І. Франка, Світлана Романко – ПНУ ім. В.Стефаника, Галина Гірник – ІФНМУ, Оксана Малинка і Тарас Дитко – ІФНТУНГ та ін.), перекладачі (Ольга Погинайко), менеджери, юристи, програмісти, підприємці, військові, священики тощо.

Низка випускників гімназії стали кандидатами наук: Святослав Телемуха і Галина Гірник (медицина), Михайло Братик (математика), Олена Кондрацька (біологія), Сергій Різник і Світлана Романко (юриспруденція), Оксана Малинка (економіка), Наталія Яніцька і Ольга Погинайко (філологія), Любов Мельник і Дарія Юсипів (географія), Юлія Пукіш (соціологія), Ігор Іваницький (історія) та ін. Андрій Живачівський готує до захисту дисертацію в Інституті історії Польської Академії наук (Варшава).

Випускники гімназії Ірина Віхар, Оксана Сорока, Ольга Бурин, Ірина Шевчук (Романик), Ольга Забавська (Самотовка), Лідія Іляш (Тисяк) та Ольга Сербін нині працюють вчителями в своєму рідному закладі.

Учні гімназії здобули 2 перемоги на міжнародних олімпіадах (Іван Лучко, фізика, 2009 рік та Любомир Романів, географія, 2012 рік), 63 – на Всеукраїнських і 622 – на обласних етапах олімпіад.

Гімназисти також 36 разів перемагали на державних етапах конкурсу-захисту наукових робіт по лінії МАН та 101 раз – на його обласних етапах. Є серед наших учнів і 8 переможців державного етапу конкурсу «Об’єднаймось, брати мої!».

 У 2008 році учениця Тетяна Дубина перемогла у Всеукраїнському конкурсі «Samsung назустріч знанням» і виграла для гімназії сучасний комп’ютерний клас.

З 2008 року випускники гімназії за результатами ЗНО двічі здобували І місце серед усіх шкіл України (2009 і 2013 роки), один раз – ІІ місце (2010 рік), один раз – третє місце (2008 рік), двічі – V місце (2011 і 2012 роки) і один раз – ХІ місце (2014 рік). За узагальненими підсумками перших 5 років проведення ЗНО (2008-2012 роки) Калуська гімназія посіла абсолютне І місце серед усіх шкіл України (дані з досліджень Д. Бахматюка, які щорічно публікувалися в офіційному органі Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) – журналі «Вісник ТІМО: тестування і моніторинг в освіті»).

В 2015 році, згідно з офіційним рейтингом УЦОЯО, Калуська гімназія зайняла IV місце серед усіх шкіл України за результатами ЗНО з української мови і літератури.

Калуська гімназія також потрапляла в рейтинги найрезультативніших за ЗНО шкіл України, що двічі укладалися журналом «Фокус»: в 2011 році (VI місце) і в 2014 році (IV місце).

Під час навчання в гімназії троє її учнів були стипендіатами Президента України (Іван Лучко, Роман Семенович та Олексій Півторак) і одна учениця (Марія Кокоруз) мала державну стипендію ім. Т. Шевченка.

В 2015-2016 навчальному році на постійній основі в гімназії працює 44 педагоги, з них троє – заслужені вчителі України (Ліна Стефанюк, Олександр Безушко та Алла Маковська) і один кандидат педагогічних наук (Галина Машталер).

За 25 років її історії в гімназії працювали семеро заслужених вчителів України (Орися Галяс, Лідія Скуба, Ліна Стефанюк, Галина Романко, Оксана Тебешевська, Олександр Безушко і Алла Маковська) і один заслужений працівник освіти України (Дмитро Бахматюк). П’ятеро з них (Л. Стефанюк, Г. Романко, О. Безушко, А. Маковська і Д. Бахматюк) своє почесне звання отримали за трудові здобутки в стінах Калуської гімназії.

Праця педагогічних працівників гімназії також відзначена численними державними, відомчими та регіональними нагородами: орденом Трудової слави (Лідія Волос і Валентина Коваленко), Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (Галина Романко і Ярослав Бахматюк), медаллю Макаренка (Дмитро Бахматюк), знаком “Василь Сухомлинський” (Ольга Дороніна, Ліна Стефанюк), Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України (Дмитро Бахматюк, Лідія Волос, Галина Сергієнко, Ольга Дороніна, Ліна Стефанюк, Ганна Феленчак, Віталій Півторак, Галина Машталер, Галина Довжанська, Роман Рожик, Олександр Безушко, Олександра Гетьманчук), Почесною грамотою Національної Академії педагогічних наук України (Ярослав Бахматюк), медаллю «За заслуги перед Прикарпаттям» (Ярослав Бахматюк) тощо.

Директору Калуської гімназії Дмитру Бахматюку в 2003 році було присвоєне звання Почесний громадянин міста Калуша.

Вчителями гімназії, що працюють в ній з моменту заснування і до сьогоднішнього дня є: Галина Сергієнко (нині заступник директора з виховної роботи), Валентина Коваленко, Галина Машталер і Ярослав Бахматюк.

В 2006 році Калуська гімназія увійшла до числа переможців конкурсу «100 кращих шкіл України» в номінації «Школа успіху».

В 2007 році директор гімназії Дмитро Бахматюк став переможцем конкурсу «100 кращих керівників шкіл України».

Вчитель гімназії Ярослав Бахматюк першим серед українських педагогів став півфіналістом Європейського(Берлін, 2010 рік) і учасником Всесвітнього (Кейптаун, 2010 рік) форумів інноваційної освіти, що проводяться корпорацією Microsoft і мають на меті популяризацію та впровадження в освіту передових ІТ-технологій.

Троє педагогів гімназії (Тамара Тисяк, 2004 рік; Ольга Дороніна і Віталій Півторак, 2005 рік) стали фіналістами і один (Ярослав Бахматюк, 2011 рік) – лауреатом заключного (державного) етапу Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року».

Двоє педагогічних працівників гімназії (Дмитро Бахматюк, 2013 рік і Віталій Півторак, 2014 рік) удостоєні обласної педагогічної премії імені М.Стельмаховича, п’ятеро вчителів ставали лауреатами міської (Марія Сербін, Галина Романко, Наталія Забрицька, Віра Білецька і Ліна Стефанюк) і один (Віталій Півторак) – районної премій імені К. Малицької.

З моменту заснування в 2009 році номінації “Кращий вчитель міста Калуша” її переможцями ставали виключно педагоги Калуської гімназії: Олександр Безушко (2009 рік), Ярослав Бахматюк (2010 і 2011 роки), Галина Лойош (2012 і 2014 роки), Алла Маковська (2013 рік), Олександра Гетьманчук (2015 рік).

У 2011 році вчитель гімназії Ярослав Бахматюк потрапив у складений журналом «Фокус» лістинг 25 кращих вчителів України.

Педагогічні працівники гімназії (Дмитро Бахматюк, Ольга Дороніна, Віталій Півторак, Ярослав Бахматюк, Валентина Коваленко, Марія Сербін, Галина Машталер) мають численні публікації у фахових виданнях загальнодержавного рівня. Вийшли друком книги Дмитра Бахматюка “Калуська гімназія: перше десятиріччя” (2000 рік), Ярослава Бахматюка “Методичний посібник-довідник для підготовки до предметних олімпіад з історії учнів 4(8)-х класів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій” (2004 рік), Марії Сербін “Чебрецевий світ. Літературний гімназійний альманах” (2005 рік) та “Зі мною. Поезії” (2012 рік).

Працівники і учні Калуської гімназії брали активну участь у подіях Помаранчевої революції (2004 рік) та Революції Гідності (2013-2014 роки). Вчитель фізкультури гімназії Андрій Матвіїв добровільно вступив у батальйон МВС «Івано-Франківськ», пройшов через Іловайське оточення, полон та інші події АТО на Сході України, нагороджений медаллю «Захисник Вітчизни». Колишній учень гімназії Станіслав Стовбан був у числі героїчних захисників Донецького аеропорту і отримав під час його оборони важке поранення. Учасниками АТО також є: Олег Доронін (випускник 2001 року, а нині офіцер Служби безпеки України), Селюх Олег (випускник 2005 року), Ігор Табачук (колишній учень гімназії, працівник відділу ДВС Калуського міськрайонного управління юстиції). Вчитель української мови і літератури Віталій Півторак розгорнув активну волонтерську діяльність, залучаючи до неї працівників і учнів гімназії та громадськість Калущини. За цю працю В.Півторак був нагороджений недержавною загальноукраїнською відзнакою – медаллю “За гідність і патріотизм”.

В гімназії діють: відділення Малої академії наук, авторські студії для вчителів, учнівський хор, численні гуртки та студії для учнів. В приміщенні гімназії також діє Галерея Пам’яті (перше відділення майбутнього музею національно-визвольного руху), відкрита навесні 2015 року.

З 2011 року в гімназії діє учнівський Євроклуб, який розгорнув активну міжнародну діяльність. Реалізовано низку проектів, зокрема за програмами Британської ради в Україні, EtwinningPlus Комісії Ради Європи, польської Фундації Central European Academy Studies and Contifications тощо. В рамках міжнародних проектів і програм учні та вчителі гімназії відвідали міста Мюнхен (Німеччина), Грудзьонз і Горліце (Польща), Стамбул (Туреччина), Крушевац (Сербія). Реалізацію проектів Євроклубу координували педагоги Лілія Терешків, Віталій Півторак, Наталія Забрицька, Андрій Матвіїв, Леся Байляк.

Учитель історії Ярослав Бахматюк брав участь в організованій Інститутом Яд Вашем (Ізраїль) програмі з вивчення Голокосту і був запрошений на міжнародні семінари в Ізраїлі  (2006 рік) та Польщі (2007 рік).

Гімназія має два комп’ютерні класи, десять мультимедійних кабінетів, хімічний, фізичний і біологічний кабінети, актову залу, ігровий і гімнастичний спортивні зали, спортивний майданчик із футбольним та баскетбольним полями, бібліотеку, їдальню. В приміщенні та на території закладу працює високошвидкісний кабельний і безпровідний Інтернет, функціонує сучасна система відеоспостереження.

На території закладу висаджено багато рідкісних і екзотичних рослин, спеціально завезених із Чернівецького ботанічного саду.

Власними традиціями гімназії є: День здоров’я з походом всіх учнів та вчителів до лісу (вересень), День гімназії (листопад), Спартакіада (травень), поїздка випускників 5(9)-х класів визначними місцями України (червень), щоденна ранкова лінійка з урочистим підняттям Державного прапора України тощо.

Шефами і основними меценатами Калуської гімназії ім. Дмитра Бахматюка є ТОВ «Карпатнафтохім».

З 2015 року заклад очолює Оксана Титівна Табачук, депутат Івано-Франківської обласної ради VІ скликання (член постійної депутатської комісії з питань освіти і науки), яка 20 років працювала в галузі освіти, з них 13 – на посаді заступника директора Калуської ЗОШ І-ІІІ ст. №3, має вищу кваліфікаційну категорію, педагогічне звання «учитель-методист»; нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти України (2001 рік), нагрудним знаком «Відмінник освіти України» (2007 рік), Подякою Міністерства освіти і науки України (2015 рік), а також 4 роки працювала заступником міського голови, в чиї обов’язки входила координація роботи освітньої системи міста Калуша.

Оцініть статтю!
Календар

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Корисні посилання

6

уо

Імтзо

4

2

1

ппо

пп

Сторінка у Facebook

Для користувачів

Всі права захищені згідно з чинним законодавством України (частина 1 статті 41 Конституції України та стаття 418 Цивільного кодексу України). Будь-яке поширення чи передрук матеріалів сайту дозволяється тільки за умови розміщення активного (індексованого) гіперпосилання на першоджерело.

Контактна інформація

77300
вул. Біласа і Данилишина, б. 15
м. Калуш
Івано-Франківська обл.

тел.(03472) 6-62-24.

e-mail: gymnaziumkalush@ukr.net

Статистика

© 2019 Калуська гімназія ім. Дмитра Бахматюка  Увійти